Bugüne Dönüş-Doğada Gözlem

 Bodrum-Torba

E&H Sağbili ailesinin yanındayım. Aslen Ankara ve İstanbul’da yaşamış ama uzun yıllardır Bodrum’a yerleşmiş çocuklarını burada büyütüyorlar. Daha 1 ay önce Torba’nın ıssız bir mevkiine taşınarak doğayla olan ilişklerine yeni bir boyut katmışlar.

Ben de bu tazeliğin içinden kendime bir pay buldum işte…

Bugün 7:30’da kalktık sebzeleri suladıkı.Toprak uzun süre susuz kalacağını biliyormuşcasına derinlerine kadar emdi.

Öğlen başlayan tohum arşivi düzenlemesi halâ sürüyor (tabii kara sinekler rahat vermiyor, sivri sineklerin çıkmasına da az kaldı)

Sağbili ailesinin Tohum emanetçiliği işte böyle! Daha yüzlerce tohum beni bekliyor....

Birazdan yaban domuzları ailesi gelecek, bahçe duvarının dibinde akşam yemeklerini yiyip sularını içecekler. Ve belki de bütün gece homurdanıp ısınmış taşların altında keyif yapacaklar. Sağbili ailesi bir aydır onların önünden geçen bu aileyi beslemeye başlamışlar çocuklar da bu işten müthiş keyif alıyor.


*Dün akşamki görüntü, korktuğum için balkondan ayrılamadım ve domuzlara yaklaşamadım…

(Tabii az önce yemlerine dadanan tosbaa olmasaydı)

An an hırsızlığı kareledim, kaplumbağa nefis karpuz kabuklarını domates ve biberleri dakikalarca mideye indirdi...Umarım yolda domuzlarla karşılaşmaz

Çocuklar zaten bu yaşamın ayrılmaz bir parçası olduklarını öyle hissettiriyorlar ki, hayvanlara bitkilere ve yaşamın akışına olan hayranlıkları ve doğayı kabullenişleri bana çok şey anlattı.

Şimdi yanı başımda ot ve bitki çeşitleri kitapları ve elimin altında yol arkadaşımla çalışmaya ve geleneksel tohumlarımızı arşivlemeye devam! Kuralları hatırlayalım “yediğimizi hakedeceğiz!”