Geç kalmış 31 Aralık yazısı

Kaç 31 Aralık yaşadınız?

Hemen hemen hepsini de birçok iyi niyetler, dilek tutmalar, söz vermeler, hatta yeminler yani birçok ‘keşke’, ‘bir daha asla’ ve ‘inşallah’ ile sonlandırdınız. Öyle görünüyor ki ben de sizden pek farklı değilim. Yine de yılbaşı olgusunu bir türlü sevemeyenlerinizdenim, kaç yılbaşına bir türlü diğerleri gibi ‘kutlayamıyorum’ diye ağlayarak girmişimdir… Aynı duygular zemininde buluşamayınca böyle oluyormuş demek ki şimdi anlıyorum. Oysa durum şu anda çok basit 31 Aralıklar ve 1 Ocaklar  bayram buluşmalarından  öteye geçmeyen, şunun surasında 24 saati, günü ve gecesi olan 365’ten ikisi işte.

Görünmeyen elin şekillendirdiği yeni yıl eğlenceleri ‘kutsal olanla kutlama yoluyla bir olma ihtiyacımızı’ hiç de doyurmuyor. Hatta bu faaliyetlere ‘kutlama’ demek bile kutsal olana bir hakaret adeta. Ve biz bu hakareti yüzyıllardır işliyoruz çok azımız ise içine düştüğümüz bu gafleti farkediyor.

Kut’sallığını hiçbir hücremde hissedemediğim, günümüzün tüm sözde kutlamalarından adam akıllı çekiyorum elimi eteğimi. (Gücenecek olanlar için  gücenmemelerini peşinen rica ediyorum)

Ayı, güneşi ve sekiz yönden gelen rüzgarı, akan suları, durgun suları ve su altındaki canlıları, toprağın hikmetini, böcekleri, küfleri, solucan ve mantarları, uçan /uçamayan tüm kuşları, topraktan biterek yükselen her canlıyı, yerdeki ve gökteki görünen görünmeyen alemlerin ışıklarını içine almayan bir kutlama düşünemiyor düşleyemiyorum. Elbette dostların yakınlığı, yaşantıma girmiş-çıkmış tüm insanların getirdiği güzellikleri de davet ediyorum içeri…Ve düşünüyorum: Biz “dünyalılara” bereket, huzur ve sağlık getirmesi için Gaia’ya ne sunuyoruz?  Toprak Anamız bizi neden korumalı, kollamalı, kucaklamalı ki? Bunu hak edecek ne yapıyoruz?

Ne yapıyorum ‘ben’?

———————–

–Yine de kuralı bozmayıp 1 şey dileyeyim ve 1 şey için de şükredeyim. Çok geç de değil daha Ocak’ın ilk haftasındayız. Zaten dileklerin kabulü bir hafta ertelenmiş dolayısıyla faaliyete geçmek için bir sonraki pazartesi de bizim! :) 

Kendim için:

İstediğim gibi bir blog yazarı olamayacaksam bu işi bırakmayı, eski usül günlük tutmaya daha fazla zaman ayırmayı diliyorum.

Geçtiğimiz yıl tüm enerjimi şehirden ayrılmaya odaklayabildiğim için ve kendimi toprağa teslim etmeyi denediğim için şükrediyorum.

Heh bir de “dünya barışı” dilek hakkımı hepimiz adına kullanıyorum:

Yeni yılımız hem içeride hem dışarıda bir çok keşif yaptığımız, birbirimizi can kulağı ile dinlediğimiz, yürekten konuştuğumuz, dürüst, şeffaf ve kendiğimiz olduğumuz bir yıl olsun bakalım. Dileyenler bol bol yolculuk yapsın olabildiğince otobüs ve tren kullansınlar. Sonra şu bir türlü evimizde, işyerimizde başlatamadığımız enerji vb. kaynak tasarruflarını başlattığımız bir yıl olsun.

 

Geç kalmış 31 Aralık yazısı” için 6 yorum

  1. Seni çok seviyoruz kızım,herşey değişebilir bu değişmez.

  2. bir yerlerde sizi okuyan biri var ve sizi yürekten dinliyorum mutlu oluyorum yazılarınızla,paylaştığınız fotolarla, teşekkürler…

  3. İNSANLIK VARLIĞININ FARKINA VARDIĞINDAN BERİ KUTLAMALAR YAPMIŞTIR.. TANRILARLA ARALARI İYİ OLSUN DİYE.BU ANLAMDA GENÇ KIZLARI OĞLANLARI BİLE KURBAN ETMİŞTİR. BİZ KENDİMİZ KURBAN EDİYORUZ KAPİTALİST TANRILARA

  4. KURBAN OLMAKTAN KURULDUĞUN YADA UZAK KALABİLDİĞİN İÇİN HUZURLU OLMALISIN. HESAPSIZ BİR ORTAMDA OLMANI KISKANIYORUM . BİLESİN

  5. Hadi yaz ama, arayı uzatma bu kadar :) sen oralarda bir yerlerdesin… Annenin de takipçisi oldum. O bayram yazısından sonra. Kolay değil tabi anne baba için evlatlarını bilmedikleri bir yaşamın ortasında bırakmak! Bunları niye yazdım? İnan bilmiyorum, ama şundan eminim ki seni anlıyorum çocuğum. Duygulandırıyorsun beni. Ve aileni de kutluyorum senin özgürlüğüne saygı duyabildikleri için. Sağlıcakla…

  6. Ve bugün tanıdım seni ve bugün aylar sonra blogumun sayfasını açtım ve bugün okudum bu yorumunu.

    Ve şimdi klavyenin tepesindeyim işte yeni bir yazı için!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s