Biberimin Acısı

Domatesleri topluyorum birer birer… Arada bir de ikişer ikişer ağzıma atıyorum tatlı tatlı. Gözüm biberlerin yeşiline takılıyor, acısı tatlısı… Çok severim acıyı; hemen küçücük bir ısırık! Ve sürpriz!

Daha önce hiç bilmediğim bir acı bu. Az ötede tatlı, tombalak, üç burun biberleri imdadıma yetişiveriyor. Sulu mu sulu ağzıma atıyorum acıdan kurtulmak için. O da ne! Daha da acı bir tür çıkmaz mı!?  Korkunç bir şekilde acıdan kurtulmaya çalışıyorum, ama çırpınarak kurtulmak mümkün değil. Anlıyorum. Yaşamında bir kere de durmayı, çırpınmamayı denemelisin diyor derinlerden bir ses. Ağzımdan boğazıma yayılan acıyı öyle bastırıyor ki bu ses, duymamak, dinlememek boşuna. Olduğum yere çöküyorum. İzliyorum biberimin acısını.

Ne yapabilir ki, beni öldürmez ya! Yayılıyor dişlerime, dudağıma ve yanaklarıma, oradan gözlerime ilerliyor ve sonra da kulaklarıma. Ben izin verdikçe, ona teslim oldukça güçleneceğini sandığım biberimin acısı ateşini yitirip külleniyor. Büyük bir mücadelenin sona erdiğini ve hiçbir şeyin aynı kalmayacağını fark ediyorum. Mücadelenin ise biberimin acısı ile değil zihnimle olduğunu söylememe gerek var mı?

——-

Bu yazıyı geçen yıl yazmış idim. Sonra bunca ‘biber gazı’ hadisesinden sonra benim biberin acısı aklıma geldi. Bu tecrübeden çıkarttığım ders başka biber acılarına da iyi gelir mi ki diye düşündüm işte…Sadece düşünebildim, bir şey yapamadım.

Biberimin Acısı” için 2 yorum

  1. bu sayfaya nerden geldim bilmiyorum; sanırım ahmet telli nin “gitmek,bir hançeri inceltip okyanusa daldırmak isteği…dizesini ararken buldum…sonra okumaya başladım; aşağıdaki orman içi ev fotoğrafını gördüm..ve merhaba demek istedim..köy hayatı ve doğaya,gerektiği kadar ,asgari teknolojiye,sıcak dostluklara,samimi sohbetlere hasret bir adam olarak merhaba demek istedim..yeni şeyler yazın..okumak zevk..selamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s