Sandalye sahibi olmak…

Usta-çırak ilişkisini ben hiç bilmem.

Bilirim de bilmem işteDSC_2147

Kitaplarda okumuşluğum var, filmlerde görmüşlüğüm var, hayatın kimi zamanlarında ona benzer bir takım ilişki biçimlerinin kıyısından köşesinden geçmişliğim var. Ancak ne cinsiyet ne kimlik ne yaşla ilgilidir bu ilişkinin kutsiyeti.

“Gerçek usta ‘ben bu işin ustasıyım’ demeyen, öğrenmeye devam eden, her gün o işi eline heyecanla ve saygıyla alandır” diyorlar.

“Gerçek usta yetiştirdiği çırağı kalfa eden, kalfayı kendi yolunu bulması için teşvik eden, cesaretlendiren ve günü geldiğinde salıvermesini bilendir” diyorlar.

“Gerçek usta sabırla, sevgi ve emekle çırağını/ kalfasını kendi çocuğu gibi yetiştirir. İş ustalığın bir yarısı ise diğer yarısı da usûl, hâl ve hareketler ve tabii ki iş terbiyesidir” diyorlar.

Ya da ben öyle dediklerini varsayıyorum…

Gerçek bir çırak nedir, nasıldır, ne zaman ne yapmalıdır neyi kesinlikle yapmamalıdır bunları hiç bilmiyorum. Öğrenince yazarım ama… :)

Şimdi 31 yaşıma tam iki ay kala, vakti zamanında çırak olan Ayfer’in, ve atölyeye gelmemle yakında kalfa mertebesine yükselecek Hatice’nin yanında çıraklığa başladım. Ayfer’in müthiş enerjisine ayak uydurmak dışında henüz pek bir şey yaptığım söylenemez… Ancak bu hiç bir şey yapmazken öğrendiklerimin ömür boyu içime işleyeceklerini biliyorum.

Tıpkı bu sabah Ayfer’in, ben masa başında çalışırken rahat edeyim diye elinde bir çalışma sandalyesiyle çıkagelmesi gibi…

Sağol usta!

Sandalye sahibi olmak…” için bir yorum

  1. Usta çırak ilişkisi kadar özlediğim ve hasretini çektiğim başka bir şey yokmuş meğer. Sayende hatırladım… Sen de bu nedenle yazdığını hatırla… Unuttuklarımızı, özlediklerimizi bize hatırlatmak için. Çıraklık tecrübelerini heyecanla bekliyoruz!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s