Birlikte işler iyi işler

Bolobolo’da birlikte işler fikri nasıl gelişmişti, neden böyle bir grup oluşturulmuştu, hangi ihtiyaca cevap olacaktı? Hatırlama ve hatırlatma ihtiyacı duyuyorum. Zira bir yanım hayal kırıklarıyla dolu… Açıkçası yaptığım çağrı bir topluluğa dönüşme niyeti taşıyordu ve topluluk, sanal olarak bile hayal ettiğim yere gel(e)medi. Bunun için neler yaptım(k)? İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da toplantılar düzenledik, bol bol konuşultuk, yazdık çizdik. Bir şenlik yaptık ve bir hafta birlikte olmanın, üretmenin, yaşamanın sırrını araştırdık. Kutsal facebook sayesinde işlerimizi birbirimizle paylaştık. Sanatla zanaat arasında dolanan işlerimiz, uğraşlarımız, yaşam enerjimizi akıttığımız, emeğe, malzemeye, tabiata ve işin geleneğine saygıyla ürettiklerimiz güzel bir vitrine kavuştu. Birbirimizi like’lara boğduk.  Küçük takaslar, küçük satışlar, tanışmalar, ihtiyaçları ve destek sağlanabilecek alanları egzel kutucuklarına yazmaları da yaptık.

Bu girişimin başlatıcısı olmama rağmen onu taşıyan tek kişi olmayı daha ilk günden istemiyor, tercih etmiyordum. Bunun için, bugün olsa farklı adımlar atardım, deneye yanıla öğreniyorum. Geçtiğimiz sene şenliğin ardından Bolo’da Birlikte İşler’in bir çekirdek ekibe yani bir kalp/beyin takımına olan ihtiyacını açık bir şekilde dile getirdim. Heyecan, şevk, zaman, emek, sabır gerektiriyor o çekirdeğin içinde yer almak… Kim ister, kim yürür bu yolda? sorusunda tıkandım kaldım. Bir iki skype bir iki emailleşme ile süreç de durdu. Belki ben tıkandığım için de böyle oldu.

Gel gitler yaşadım sorguladım. Bu girişim neye hizmet ediyordu? Etki ve işleme alanı şu anki haliyle mi sınırlıydı? Belki de zamanı değildi, belki de sadece benim ihtiyacımdı ve çevremde olan biteni doğru sezmemiştim, belki de koşullar, mekan, yaşamın getirdikleri mani oluyordu akıp gitmesine… Hala da böyle hissediyor böyle düşünüyorum. Demlensin dursun birlikte üretme, dayanışma topluluğumuz. Ben hayallerimi yaşayabildikten sonra gerisi gelir. Kendi hayallerimden ve gerçeklerimden sorumluyum ve bunu keyifle yaşayabiliyorum şükür.

Örneğin geçen hafta beni hiç tanımayan-kutsal FB’tan bile arkadaş değilken- evime gelen üç kadınla özel zamanlar geçirdik. Başta belli sayıda ürünü birlikte yapmaktı hedefim ve bu bende bir gerginlik yarattı. Ancak iki gün içinde süreç yumuşadı çünkü birlikte yaşamaya başladık. Yaşamın doğal akışında çalıştık, derinleştik, çemberleştik… O kadar korunmuş, kollanmış, desteklenmiş, topraklanmış ve kanatlanmış hissettim ki…Kaç adet ne yaptığımızın hiç bir önemi yoktu artık. Birbirimize sözlerimizle, bakışlarımızla, dokunuşlarımızla ilham olduk. Bu sürecin fotoğrafları da size ilham olsun.

Ve soruyorum size yaşamınızın hangi alanında “birlikte işler”e ihtiyacınız var? En son ne zaman egoların keskin irkiltici tadı olmadan keyifli bir birlikte iş tecrübesi yaşadınız? İlle de sanatçı, zanaatkar, hobist olmanız gerekmiyor sevgili eski iş arkadaşlarım, şehirdeki dostlarım. Avukatlar, akademisyenler, bankacılar…?

Büyük bir özlem şu birlikte yaşamak, siz de duyumsuyor musunuz?

IMG_2643 IMG_2653 IMG_2648 IMG_2647 IMG_2644 IMG_2671 IMG_3365 IMG_3375 IMG_3376 IMG_2748 IMG_2709 IMG_2708

5
5
10
10

IMG_2655

Birlikte işler iyi işler” için 2 yorum

  1. *”insan hep yalnızdır, birlikte olma ihtiyacı, bu yalnızlığın inkârıdır”..:)*

    ben iki şal daha istiyorum, önceki üçü ile aynı traz ve malzemede…

    haa bir de Burcu’yu bir daha ne zaman misafir edeceğim acaba?..

    :)))

    Nafiz Güder

  2. Doğrunun ve yanlışın ötesinde bir yer var. Orada buluşalım… Burcu’yu orada/o zaman misafir eder misiniz? Şal siparişi alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s